Oyun İnceleme

Cities Skylines After Dark İncelemesi

Son günlerde oynadığım en iyi oyunlardan biri olmayı hak etti. Daha önce göz atıp birçoğunda sıkıldığım şehir kurma oyunları arasında belki de en iyisi diyebilirim. Paradox Interactive tarafından yayınlanan Cities Skylines, After Dark genişleme paketiyle oyuna bir takım yenilikleri de dahil etmiş. Belkide bu tarz oyunlar arasında ilk defa gece şehrinizin karanlığa gömüldüğüne şahit olacaksınız.

Grafiklerine diyeceğim hiçbir şey yok, gerçekten muhteşem ötesi. Harita seçeneği de oldukça fazla. Cities XL‘ın sunduğu şekilde şehir geliştikçe geni içerikler ortaya çıkıyor. Başlangıçta düzenleme menüsü biraz kısıtlı olsa da nüfus artışı ile yeni seçenekler ortaya çıkıyor. Sadece yol kenarlarını yerleşime açmakta oyunu biraz kısıtlamış aslında.

citiesskylines_afterdark_01

Öyle ki oyuncunun park yapımında tamamen özgür kılınmış olmasına rağmen bisiklet yolu, kaldırım gibi ufak tarz yolların etrafına bina yerleştiremiyoruz malesef. Oyunda ağır sanayi, hafif sanayi diye ayırım yapılmamış. Fakat bölge çizme bölümünden yaptığınız sanayi bölgesine hangi fabrikaların yerleşeceğini belirleyebiliyorsunuz. Petrol ürünleri, çiftlik ve tarım fabrikaları, maden işleme fabrikaları, orta imalat fabrikalarını dilerseniz bölge bölge ayırt edebiliyorsunuz.

Yerleşim yerlerinde de bir takım belediye politikaları uygulamanız mümkün. Sigara içmeyi yasaklıyabilir, hayvan dolaştırmaya ceza kesebilirsiniz. Daha düşük enerji kullanmaya insanları teşvik edebilirsiniz. Su, kanalizasyon, elektirik gibi olmazsa olmaz ihtiyaçların yanında, güvenlik, sağlık, eğitim, eğlence gibi alanlarda da şehir sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamanız gerekiyor. Oyunu oynadığım süre boyunca başıma dert olan iki şeyi söyleyecek olursam eğer bunlar, toplu taşıma ve çöp olur.

citiesskylines_afterdark_02

Cities in Motion‘un oyuna dahil edildiğini dile getirebiliriz. Bu nedenle oldukça geniş bir toplu taşıma sistemi oyunda bulunmakta. Tren, vapur, uçak, otobüs, metro ve taksi durakları inşa ederek insanların işe gidip gelmelerini ve şehrinizde özgürce seyahat etmelerini sağlayabilirsiniz. Ve bölge menüsünden bazı bölgelere ücretsiz toplu taşıma araçları tahsis edebilirsiniz.

Trafikte yine oyunda en büyük sorunlardan. Fakat yol yapma bölümü çokça geliştirilmiş. Sokak, cadde, bulvar ve otoyol yapabileceğiniz, tüneller ve köprüler ile yollarını destekleyip insanların trafikte fazla zaman geçirmeyip vakitlerini parklarda geçirmelerini ve morallerinin artmasını sağlayabileceğiniz kadar gelişmiş yani. Şehirde hasta vatandaşların tedavisi için sağlık ocağı ve hastahaneler inşa edebilirsiniz. Ölenlerin gömülmesi içinde mezarlıklar inşa edebilirsiniz.

Kısacası oyunun yapımcı firması bir oyuncu gibi düşünüp oyuncunun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar gelişmiş ve ayrıntılarla dolu bir oyun hazırlamış. Bize de oynamak kalıyor hepinize Cities Skylines After Dark paketini tavsiye eder, iyi oyunlar dilerim.

Etiketler

kaz.uslu

Bilgisayar oyunları için Mod, yama, harita, dlc, eklenti ve daha fazla içeriği paylaştığımız websayfamızdır. Oyunmodlari.com test ettiği binlerce içeriği ile bu alanda lider sayfalardan birtanesidir. Sizde Oyunmodlari.com sitesine kendi yaptığınız yada çok hoşunuza giden anonim bir içeriği ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı