Oyun İnceleme

Victoria II Heart of Darkness İncelemesi

Merhaba Arkadaşlar Yine ben. Daha önce Victoria 2 incelemesi ile karşınızdaydım. Bugün ise Victoria 2  Heart of Darkness modu incelemesi yapacağız beraber. Ben yine hikaye tarzında oyunu sizlere anlatacağım.Oyun Victoria 2 üzerine yapılmış iki eklenti paketinden birisidir.Öncelikle Victoria 2 oynarken oyun sizde kasmalara neden oluyorsa artık sorun değil ve kasmalar azaltılmış. Teknik özellikleri biraz daha geliştirerek akıcı bir oyun olması sağlanmıştır. Bunu belirtmek istedim ki bu tarz oyunlarda akıcılık önemli.

Kolonileşmenin daha da ön plana çıktığı bu oyunda süper güç olmak veya süper güç olarak kalıcı bir başarı sağlamak için oynuyoruz bu defa oyunu. Şimdiden belirteyim 1936 yılında oyun tamamlanıyor. Yani senaryo 100 yıllık oluşturulmuş. Ama bu yüz yıl size yetmez ise sorun değil kolayı var. Victoria 2’nin kurulu olduğu yere gelip Common klasörünü açarak içerisindeki Define.lua dosyasında END_DATE kısmını değiştirerek oyunu uzatabilirsiniz.

Osmanlıyı seçtiğinizi varsayıyorum hepimiz bunu yaparız çünkü. Ama daha ilk dakikadan bu ne ya nasıl bi oyun bu deyip çıkıp daha güçlü bir ülke alabilirsiniz. Çünkü bu oyunda Tripoli(Trablusgarp) ülkesi kurulmuş ve osmanlının Afrika kıtasında kalan toprak parçalarına karşı bir akın başlatmıştır. Gücü ve teknolojisi diğer süper güç ülkelerden düşük olan osmanlı ile ayakta kalmaya çalışmak ekonomi gerilemekte sürekli ve hali hazırda devam eden bir savaş. Evet savaştığınız ülke son derece basit olabilir ama afrika kıtasına sevk edeceğiniz bir ordu bu seferde Anadolu yada Avrupa daki topraklarınızın kaybına yol açabilir. Askeri harcamaları arttırmaz iseniz askerleriniz elbiseleri yada silahları olmadığı için kazanacakları savaşları kaybedebilir.

Victoria 2‘nin en büyük özelliği bir ülkeyi tamamen biz yönetiyor olmamız.4 farklı partiden bize hangisi uygun ise onu seçerek görüşlerimizi dünya platformunda diğer ülkelere bildirmemiz ve teknolojik açıdan geride kalmış bir imparatorluğu ayakta tutacak reformları gerçekleştirmemiz gerekmekte.Askeri alanda yada Deniz alanında birliklerimizin sürekli gelişen ülkeler ile karşı karşıya gelebileceği bir düzen kurmak oldukça zor.

Bu Heart of Darkness yaması ile bu kısımlar dahada zor aslında. Çünkü Askeri Tugay oluşturmak için ulusal hedef kullanmamız gerekecek. Başlangıçta Osmanlıda 2 adet ulusal hedef koyabiliyoruz. Teknolojik ilerlemeden kültür bölümünden ulusal hedef sayısını arttıracak gelişmeleri tamamlayarak bu sayıyı arttırabiliriz.Ben size biraz tiyo vererek oyunu anlatmaya çalışayım. Öncelikle Tropolideki savaşı bastırıp topraklarını kendi topraklarınıza katın. Bir süre borç alarak devam edin. Daha sonra savaş olmadığı için askeri bütün harcamaları kısarak eğitim ve Yönetim bölümünün harcamalarını arttırın. Ardından ülke hedeflerinin birini sanayisi birazdaha hareketli örneğin Rumeli bölümünde iş gücüne verin , Ankara gibi nüfusun hareketli olduğu kısımlarda ise Din adamlarını ülke hedefi olarak belirleyin. Din adamları araştırma puanını arttıracağı için yapacağınız teknolojik gelişmeler daha hızlı sonuçlanacaktır. Teknoloji de sürekli kara birliklerinden bir adet ardından ise sanayi bölümünden bir adet ilerlemeyle devam edin. Örneğin sanayi bölümünde çiftlik ve maden üretimini arttıracak gelişmeleri yapın. Paranız artmaya başladıkça da Rumeliye Fabrikalar kurarak üretim yapıp dışa bağımlılığı azaltabilirsiniz.

Arkadaşlar bütün teknolojik ilerlemeleri gerçekleştirsenizde Osmanlı güçsüz bir imparatorluk olarak oyuna eklenmiş. Çok kolay savaş açıp toprak kaybı yaşayabilirsiniz. Özellikle Hitlerin Almanyası kurulduğunda Osmanlıya karşı çok ciddi bir tavır sergilemekte. Amerika ve İngiltere’ye de güvenmeyin. Size komşu olan ufak ülkeleri etki alanınıza ekledikçe güçlenirsiniz. Tek başınıza bütün dünya ile uğraşmanız neredeyse imkansız. Toprağınız size yeter de artar ilk başlarda sakın ola fetih’e yönelmeyin ama şunuda ekleyeyim süveyş kanalının kontrolünü elinize geçirirseniz verginiz artacak ve İngiltere gibi ülkeler size vergi ödemek zorunda kalacaktır. Buda onların büyüklüklerinden yararlanıp daha sağlam bir imparatorluk olma durumuna yol açacaktır ama sakın etki alanınızı geliştirmeden bu yola kalkışmayın.

Dilerseniz daha önceki Victoria 2 incelememe de göz atarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Victoria 2 İncelemesi

İyi oyunlar iyi eğlenceler Diliyorum..

Kaynak : Oyunmodlari.com

Etiketler

kaz.uslu

Bilgisayar oyunları için Mod, yama, harita, dlc, eklenti ve daha fazla içeriği paylaştığımız websayfamızdır. Oyunmodlari.com test ettiği binlerce içeriği ile bu alanda lider sayfalardan birtanesidir. Sizde Oyunmodlari.com sitesine kendi yaptığınız yada çok hoşunuza giden anonim bir içeriği ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı